Leśna Stajnia


Idź do treści

KOZY

ZWIERZYNIEC

Kozy kameruńskie pochodzą z zachodniej Afryki. W swej ojczyźnie hodowane były głównie do produkcji mięsa. W Polsce utrzymywane są w ogrodach zoologicznych i, tak jak u nas, jako atrakcja w gospodarstwach agroturystycznych.
W USA i Europie rozpowszechniły się bardzo szybko jako zwierzęta towarzyszące. Służą głównie jako "żywe kosiarki" do trawników wokół domów.
Kozy tej rasy dorastają do wysokości 45-50 cm (kozły) i 40-45 cm (kozy). Ważą 20-30 kg. Występują w kilku odmianach barwnych - przede wszystkim czarnej, brązowej lub sarniej. Od pewnego czasu, w wyniku krzyżówek z innymi rasami miniaturowymi, można spotkać kózki o maści białej, szarej i wielokolorowej. Sierść jest krótka i gładka. Uszy stojące na boki. Kozły mają piękne, masywne i długie rogi wygięte do tyłu, kozy mają rogi krótkie i delikatniejsze.
Rasa ta jest mało wymagająca, zdrowa i bardzo odporna. Ciąża u kozy trwa 6 miesięcy i rodzą się najczęściej 2 koźlęta. Kozy są bardzo troskliwymi matkami, a maluchy już po 3-4 tygodniach zaczynają podjadać to co mama (trawę, siano). Po skończeniu 7-8 tygodni życia są już w pełni samodzielne - chociaż, gdy mają taką możliwość, nadal chetnie piją mleko mamy. Koza ma sporo mleka i bez problemów wykarmia maluchy. Jednak nie jest to rasa mleczna i raczej kózek się nie doi. Po pierwsze strzyki są za małe dla rąk ludzkich, a po drugie koza ma sporo mleka dla maluchów, lecz nie aż tyle, żeby starczało na potrzeby ludzkie. ;-)
Kozy bardzo szybko się oswajają i często zachowują się jak psy. Są idealnymi towarzyszami dla koni, kucyków, osłów, a także psów.
Wymagają zacisznego i w miarę ciepłego miejsca na zimę, wyścielonego czystą słomą. W okresie pastwiskowym do przeżycia wystarcza im trawa i woda. W dni, kiedy kozy się nie pasą, należy im zapewnić siano i wodę. Bardzo lubią jabłka, owies, marchew, natkę marchewki, liście kapusty, sałatę i przede wszystkim suchy chleb. Wymienione smakołyki należy im dostarczać głównie w okresie zimowym.
W ramach pielęgnacji można je wyczesać (zwłaszcza wiosną, po wymianie sierści) oraz co kilka miesięcy trzeba przyciąć raciczki, jeśli zwierzęta nie mają możliwości naturalnego ścierania ich na twardym podłożu.

SZELMA - ur. 10.10.2004r.

Szelmę przywieźliśmy w 2005 r. z hodowli kózek w Dukli. Początkowo była dosyć nieufna, ale bardzo szybko zaczęła się przekonywać do ludzi i innych zwierząt. To bardzo sympatyczna i kontaktowa kózka.

Wydała na świat mioty:
A - 03.02.2006 r - koziołek Amir
B - 11.01.2007 r. - koziołki Badyl i Bystry Benek
C - 15.01.2008 r. - koziołek Comber
D - 01.02.2009 r. - koziołek Demon
E - 31.03.2010 r. - kózka Eliza i koziołek Egon
F - 13.02.2011 r. - koziołki Fidel i Fredek

GWIDON - ur. 10.03.2005 r.

Gwidon pochodzi z ogrodu zoologicznego w czeskiej Pradze. Jest pięknym kozłem, który czasem straszy swym wyglądem. ;-) Wbrew pozorom to bardzo łagodny i zrównoważony kozioł. Bardzo szybko się oswoił i nauczył, że nie należy nikogo atakować.
W naszym gospodarstwie wielokrotnie został tatą pięknych maluchów.


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego