Leśna Stajnia


Idź do treści

Stepina (40 km) - Bunkier Hitlera

ATRAKCJE W OKOLICY > INNE

Stępina to miejscowość w gminie Frysztak. Oddalona od naszego gospodarstwa ok.40 km.
Warto się tu wybrać żeby obejrzeć niewątpliwą atrakcję, jaką jest bunkier Adolfa Hitlera.
Żelbetowy wąż w Stępinie to schron kolejowy - Anglage Sud, jedna z kilku wojennych kwater Adolfa Hitlera, tzw. Fuhrerhauptquartier (FHQ). Schron wygląda niemal tak samo, jak za czasów, kiedy to będący u szczytu swoich sukcesów wojennych szef III Rzeszy podejmował tu swojego sojusznika przywódcę faszystowskich Włoch Benitto Mussoliniego. Hitler przebywał w swojej kwaterze tylko raz - 27 sierpnia 1941 r. Swoim pancernym pociągiem Amerika przybył do schronu w pobliskim Strzyżowie, a stamtąd udał się samochodem do tunelu w Stępinie. Tego samego dnia dotarł tu pociąg wiozący przywódcę faszystowskich Włoch Benitto Mussoliniego. Obaj wodzowie spędzili w Stępinie jedną noc, po czym udali się na lotnisko w Krośnie. Stamtąd odlecieli na inspekcję wojsk walczących na Ukrainie.

Przy budowie schronu pracowało ok. 4000 robotników ściągniętych z Rzeszy. Niektórzy świadkowie twierdzą, że w pewnych okresach było ich aż 8-10 tysięcy. Część z nich stanowili robotnicy przymusowi, m.in. Żydzi, którzy po zakończeniu prac prawdopodobnie został zabici.
- Główna część fortyfikacji, czyli schron kolejowy ma długości 382 i szerokości 14 metrów.
- Wybudowano także bunkier techniczny (kotłownia, elektrownia, zbiorniki z wodą) oraz trzy schrony bojowe, które ochraniały wjazd do schronu kolejowego. Wszystkie fortyfikacje wykonano z żelbetonu.
- Zespół schronów znajduje się na dziesięciu działkach o łącznej powierzchni 2,5 hektara. Podczas wojny były tam grunty rolne miejscowych mieszkańców. Niemcy odebrali je im nie płacąc grosza, a polski Skarb Państwa zapłacił za nie dopiero w 1973 roku
Po wojnie schronem zarządzało Wojsko Polskie. W latach 60. przekazano go w dzierżawę Rzeszowskiemu Oddziałowi Narodowego Banku Polskiego. Schron miał być składnicą mennicy państwowej, ale NBP przekazał go w dzierżawę Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Stępinie, która zaadoptowała go na... pieczarkarnię. W roku 2000 schron przekazano gminie Frysztak.

Tunel w Stępinie można zwiedzać z przewodnikiem w
soboty od godz. 12 do 18 oraz niedziele od godz. 10 do 18. W inne dni po wcześniejszym uzgodnieniu.
Informacji udziela Urząd Gminy Frysztak,
ul. ks. Blajera 20
38 - 130 Frysztak

Kontakt: tel. 017 27 77 110, 27 77 022, fax 017 27 77 920
e-mail ug@frysztak.pl.
www.frysztak.pl


źródło:www.nowiny24.pl


Powrót do treści | Wróć do menu głównego